© 2019 by Yapıcı Teknoloji Robotik A.Ş.

Program

GİTEKA Lise Girişimcilik Teknoloji Kampı'nda program üç başlıktan oluşur. 

Hayalini Bul!

Yapmaya Başla!

Hayata Geçir!

Hayalini Bul!

Fikir Üretme Atölyesi

SWOT Analizi

Aksiyon Planı

Finans

Bir Girişimcinin Hikayesi

Yapmaya Başla!

Tasarım Odaklı Düşünme

Yalın Kanvas

Takım Çalışması

3B Modelleme ve 3B Yazıcı

IoT (Drone, Lilypad, Robotik)

İleri Dönüşüm

Hayata Geçir!

Sunum Teknikleri

Yatırımcı Sunumu

Hikaye Anlatma Sanatı

Startup Carnival

Demo Sunumu

1 haftalık kampımız bir iş fikrini hayata geçirmek üzerine kurgulanmıştır. Katılımcılar, takım halinde iş modellerini geliştirip program sonundaki demo gününde yatırımcı sunumlarını en iyi şekilde hazırlamak üzere çalışacaklar.

 

Yalın Girişim Metodolojisi (Lean Startup) ve Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) programımızın ana iskeletini oluşturuyor. Takımlar, iş modellerini belirledikten sonra finansal modellerini detaylarına girecekler. Sonra ürün fikirlerini daha geniş kitlelere daha etkili bir şekilde aktarmak için Hikaye Anlatma Sanatını (Storytelling) ve yatırımcı sunumu hazırlamayı uygulamalı bir şekilde görecekler. Çevre duyarlılığının gençlerde ne kadar gelişmiş olduğunu biliyoruz. Kamp boyunca ileri ve geri dönüşüm yöntemlerini nasıl kullanabileceğimizi beraber düşüneceğiz.

 

Kampta katılımcılar birçok teknolojiyi kullanma fırsatı da bulacaklar. Daha önce bir deneyimleri olması şart değil. Bununla da bitmiyor. Kamp boyunca ilham veren konuşmalar, tam zamanlı mentorluk, TED konuşmaları ve astronomi gecesi de gerçekleşecek.

 

Programla ilgili hala aklınızda bir soru varsa lütfen bize buradan yazın. Hem size geri dönüp cevaplayalım.

 

Güzel bir kampta buluşmak üzere!

Gün 1: Tanışma ve Girişimciliğe İlk Adım

Kayıt ve tanışmayla başladığımız ilk gün katılımcılar sosyalleşme aktivitesi ile GİTEKA’nın keyifli ve yaratıcı ortamına adım atarken günü iş fikirlerini sunarak tamamlayacaklar. Kamptaki ilk sunum deneyimleri bu olacak. 

Gün 2: Fikirden Girişime

Liseli girişimciler ikinci gün önce girişimcinin hayatları hakkında ilginç bilgiler dinleyecek sonrasında iş fikirlerini SWOT tekniğiyle değerlendirecekler. Kampın ilk teknoloji atölyesi 3 boyutlu (3B) Modelleme ve 3B Yazıcı atölyesinde kendi tasarımlarını yapıp 3B yazıcı ile üretecekler. Akşam yemeğinden sonra ise birbirinden ilham verici ve zihin açıcı TED konuşmalarıyla takım çalışması öncesi enerji ve motivasyon toplayacaklar. 

Gün 3: Yalın Girişim

Kampın 3. gününde takımlar Yalın Girişim (Lean Startup) Metodolojisiyle tanışacak ve girişim fikirlerini başka bir açıdan değerlendirecekler. Uygulama saatinde girişimlerini bu metodoloji etrafında biçimlendiren takımlar aksiyon planlarını geliştirecekler. Tasarım ve 3B yazıcı ile üretim bugün de devam edecek. Böylece takımlar prototiplerini geliştirmeye başlayacaklar. Akşam yine GİTEKA takımının liseli girişimciler için seçtiği TED konuşmalarını izleyip takım çalışması yapılacak.

Gün 4: Tasarım Odaklı Düşünme ve Astronomi

Herkes yaratıcıdır diyen bir yaklaşım olan Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) ile liseli gençler girişimlerini insan odaklı bakış açısı ile yeniden değerlendirecekler. Yurtdışından girişim öneklerini takımlar farklı girişimcilerin deneyimlerinden faydalanma imkanı bulacaklar. Astronomi hakkında genel kültürlerini arttıracakları gün, akşam yemeğinden sonra astronomi gecesi ile devam edecek. 

 

Gün 5: Sunum, Finans, Elektronik ve Programlama

İyi bir fikirden daha iyisi iyi sunulmuş bir fikirdir. Sunum teknikleriyle takımlar birbirinden yaratıcı ve yenilikçi fikirlerini yatırımcılara nasıl anlatabilecekleri üzerine çalışacaklar. Finans yönetimi ile girişimciler sınırlı kaynaklarını en iyi nasıl yönetebileceklerini öğrenecekler. Arduino ve programlama ile liseli girişimciler prototiplerini interaktif hale getirebilmek için ilk adımı atacaklar. Akşam yemeği sonrası TED konuşması ve nesnelerin interneti (IoT), giyilebilir teknolojiler, drone, robotik gibi teknolojileri keşfedecekler.

 

Gün 6: Hikayeden Sunuma

Liseli girişimciler, Hikaye Anlatma Sanatı (Storytelling) ile girişim fikirlerini yatırımcıya daha etkili anlatabilmenin sırlarını keşfederken yatırımcı sunumlarını hazırlamaya başlayacaklar. 

 

Gün 7: Deneme 1-2

Demo sunumları öncesi son günde takımlar güne son hazırlıklarını yaparak başlayacak. Sunum için çalışmalara doğa dostu bir atölye ile ara verip tüm hafta ürettikleri atıkları değerlendirerek prototiplerine çevresel bir boyut kazandıracaklar. Sonrasında geribildirimlerle takımlar sunumlarını daha da iyileştirecekler. 

 

Gün 8: Startup Carnival – Demo Sunumları ve Sertifika Töreni

Takımlar Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen Startup Carnival etkinliğinde diğer girişimcilerle ve yatırımcılarla tanışıp sonrasında da fikirlerini sunmak üzere demo sunumlarına katılacaklar. Günün sonunda sertifika töreninde sertifikalarını alacaklar.