Program

GİTEKA Lise Girişimcilik Teknoloji Kampı'nda program üç başlıktan oluşur. 

Hayalini Bul!

Yapmaya Başla!

Hayata Geçir!

Hayalini Bul!

Fikir Üretme Atölyesi

SWOT Analizi

Aksiyon Planı

Finans

Bir Girişimcinin Hikayesi

Yapmaya Başla!

Tasarım Odaklı Düşünme

Yalın Kanvas

Takım Çalışması

3B Modelleme ve 3B Yazıcı

IoT (Drone, Lilypad, Robotik)

İleri Dönüşüm

Hayata Geçir!

Sunum Teknikleri

Yatırımcı Sunumu

Hikaye Anlatma Sanatı

Startup Haftasonu

Demo Sunumu

1 haftalık kampımız bir iş fikrini hayata geçirmek üzerine kurgulanmıştır. Katılımcılar, takım halinde iş modellerini geliştirip program sonundaki demo gününde yatırımcı sunumlarını en iyi şekilde hazırlamak üzere çalışacaklar.

 

Yalın Girişim Metodolojisi (Lean Startup) ve Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) programımızın ana iskeletini oluşturuyor. Takımlar, iş modellerini belirledikten sonra finansal modellerini detaylarına girecekler. Sonra ürün fikirlerini daha geniş kitlelere daha etkili bir şekilde aktarmak için Hikaye Anlatma Sanatını (Storytelling) ve yatırımcı sunumu hazırlamayı uygulamalı bir şekilde görecekler. Çevre duyarlılığının gençlerde ne kadar gelişmiş olduğunu biliyoruz. Kamp boyunca ileri ve geri dönüşüm yöntemlerini nasıl kullanabileceğimizi beraber düşüneceğiz.

 

Kampta katılımcılar birçok teknolojiyi kullanma fırsatı da bulacaklar. Daha önce bir deneyimleri olması şart değil. Bununla da bitmiyor. Kamp boyunca ilham veren konuşmalar, tam zamanlı mentorluk, TED konuşmaları ve astronomi gecesi de gerçekleşecek.

 

Programla ilgili hala aklınızda bir soru varsa lütfen bize buradan yazın. Hem size geri dönüp cevaplayalım.

 

Güzel bir kampta buluşmak üzere!

Gün 1: Tanışma ve Girişimciliğe İlk Adım

Kayıt ve tanışmayla başladığımız ilk gün katılımcılar sosyalleşme aktivitesi ile GİTEKA’nın keyifli ve yaratıcı ortamına adım atacaklar.

Gün 2: Tanışma ve Girişimciliğe İlk Adım

İş fikirlerini sunarak güne başlayacak katılımcıların bu kamptaki ilk sunum deneyimleri bu olacak. Liseli girişimciler, önce girişimcinin hayatları hakkında ilginç bilgiler dinleyecek sonrasında iş fikirlerini SWOT tekniğiyle değerlendirecekler. Kampın ilk teknoloji atölyesi 3 boyutlu (3B) Modelleme ve 3B Yazıcı atölyesinde kendi tasarımlarını yapıp 3B yazıcı ile üretecekler. Akşam yemeğinden sonra ise birbirinden ilham verici ve zihin açıcı TED konuşmalarıyla takım çalışması öncesi enerji ve motivasyon toplayacaklar. 

Gün 3: Yalın Girişim

Kampın 2. gününde takımlar Yalın Girişim (Lean Startup) Metodolojisiyle tanışacak ve girişim fikirlerini başka bir açıdan değerlendirecekler. Uygulama saatinde girişimlerini bu metodoloji etrafında biçimlendiren takımlar aksiyon planlarını geliştirecekler. Tasarım ve 3B yazıcı ile üretim bugün de devam edecek. Ayrıca Arduino ve programlama ile liseli girişimciler prototiplerini interaktif hale getirebilmek için ilk adımı atacaklar.Böylece takımlar prototiplerini geliştirmeye başlayacaklar. 

Gün 4: Tasarım Odaklı Düşünme ve Yapay Zeka

Herkes yaratıcıdır diyen bir yaklaşım olan Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) ile liseli gençler girişimlerini insan odaklı bakış açısı ile yeniden değerlendirecekler. Yurtdışından girişim örneklerini dinleyerek farklı girişimcilerin deneyimlerinden faydalanma imkanı bulacaklar. Öğleden sonraki kısımda Python ile programlamaya giriş atölyesi yapılacak. Yapay zeka (YZ) ile ilgili çok fazla kulaktan dolma bilginin dolandığı bir ortamda genel kültürlerini geliştirmek için katılımcılara YZ ile ilgili temel bilgiler verilecek, günümüzde neler yapıldığının, gelecekte neler yapılabileceğinin örnekleri hakkında konuşulacak. Python programlama ile YZ'ya adım atmak isteyenlerin hangi konularda kendilerini geliştirmeleri gerektiğinden bahsedilecek. 

 

Gün 5: Girişim Finansı, Hikaye Anlatma Sanatı ve Robotik

Finans yönetimi ile girişimciler sınırlı kaynaklarını en iyi nasıl yönetebileceklerini öğrenecekler., maliyet ve gelir analizine, kar/zarar ilişkisine giriş yapacaklar. Finanstan sonra hikaye anlatma sanatıyla beyinlerinin çok farklı noktalarını çalıştırmaya başlayacaklar. Dinleyicileriyle ve paydaşlarıyla nasıl duygusal bağ kurabilecekleri üzerine çalışmalar yapacaklar. Daha sonra ise yine uygulamaya devam ederek bu sefer nesnelerin interneti (IoT), giyilebilir teknolojiler, drone, robotik gibi teknolojileri keşfedecekler.

 

Gün 6: Hikayeden Sunuma ve Demo Günü

Liseli girişimciler, hikaye anlatma sanatından öğrendiklerini sunum teknikleriyle pekiştirecekler, nasıl iyi sunum yapılır, bir yatırımcı girişimci sunumunda neler görmek ister gibi konular üzerine çalışılacaklar. Ürün fikirlerinin sunumlarını geliştirecekler ve kampın başlangıcından bugüne sunumlarının ve iş fikirlerinin nasıl geliştiğini gözlemleyecekler. Son olarak GİTEKA ekibinin davet ettiği jüriye takım olarak sunumlarını yapacaklar ve onlardan geri bildirim alacaklar. Sertifikalarını alan katılımcılar kampı tamamlamaya hazırlanacaklar. 

Gün 7: Kampa Veda ve Geri Bildirimler

Kampın son gününde katılımcılar kamp arkadaşları ve mentorlarıyla kampın ve kendilerinin değerlendirmesini yapacak, bundan sonra ve özellikle üniversitede hangi konularda kendilerini geliştirmek istedikleri üzerine kafa yoracak ve mentorlarından geri bildirim alacaklar. Katılımcılar, kamptan ayrılırken sürpriz bir hediye alacaklar ve çıkış aktivitesiyle eve dönüş yoluna çıkacaklar. 

 

Girişimcilik

Metodolojileri

 • Yalın Girişim (Lean Startup)

 • Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking)

 • Yatırımcı Sunumu

Teknoloji ve

Prototipleme

 • 3B Modelleme ve 3B yazıcılar

 • Robotik

 • Arduino ile Programlama

 • Giyilebilir Teknolojiler (Lilypad)

 • Drone

 • Yapay Zekaya Giriş

 • TED konuşmaları

 • Astronomi Gecesi

 • Girişimcilerle ilham verici konuşmalar

 • Takım oyunları

 • Alanya'da deniz aktiviteleri

 • Girişimcilik

 • Kritik düşünme

 • Problem çözme

 • Takım çalışması ve İş birliği 

 • Yaratıcılık

 • Esneklik

 • Dijital Yetkinlikler

 • Çevre farkındalığı